Dalından Sofranıza

Tat Salçaların Serüveni

Tat salça çeşitleri gün içerisinde toplanan en olgun kırmızı renkli, taze domateslerin ayıklanıp, parçalanıp, elekten geçirilip; suyunun uzaklaştırılması ve pastörize edilmesinden sonra gıdaya uygun ambalajlara doldurularak elde ediliyor.

Tat salça üretiminde domatesin vakum altında ve düşük sıcaklıkta suyun uçurulması işlemi gerçekleştiriliyor. Böylece Tat salça çeşitlerinin besin öğelerinde herhangi bir kayıp yaşanmazken dışarıdan bir bulaşma olamayacağı için hijyen kriterleri de üst standartta sağlanıyor.
 

Tat Salça Çeşitleri Sofranıza Lezzet Katsın Zamanınız Size Kalsın!

Evde salça yaparak geçirdiğiniz zamanı kendinize ayırabilmeniz için Tat, ev yapımı doğallığında, en kaliteli ve en sağlıklı salçaları sofranıza getiriyor.

Vazgeçilmez ve Değişmez Lezzet

Tat salça çeşitleri; mevsiminde yetiştirilmiş hormonsuz, taze domates ve biberlerin enfes tadını içerisinde saklıyor, güvenle tüketmeniz için tamamen doğal yöntemlerle, hiçbir katkı maddesi ve koruyucu içermeden üretiliyor. Tat salça çeşitleri özel üretimi sayesinde yemeklerinize özel bir lezzet, renk ve koku katarak sofralarınızın vazgeçilmez ve değişmez lezzeti olmaya devam ediyor.

Tat Salçalar & Domates Ürünleri

Tat Salçalı
Pratik Lezzetler