Likopen ve Sağlık

  • 1. Likopen osteoporoz oluşumunu geciktirir ve hafifletir.Bu, özellikle orta yaş ve sonrasında kadınlar için önemlidir. Kemik kırılganlaşmasına karşı besinlerle yeteri miktarda D vitamini ve kalsiyum alınması gerekmektedir. Domates ve domates ürünlerinde bulunan likopen, kalsiyum ve D vitamini ile oluşan kemik güçlenmesini daha da artırmakta, kemik yıkımını yavaşlatıp geciktirmektedir. Yaşamınızın bir döneminde bel eğrilmesi, boy kısalması, kemik kırılması gibi sorunlarla uğraşmak istemiyorsanız, likopenin bu önemli etkilerinden yararlanmak için daha çok domates veya domates ürünü tüketmelisiniz.
  • 2. Likopen kadınlarda kalp hastalığı riskini azaltabiliyor.Harvard Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu’nun çalışmalarının sonuncusu, saygın bilimsel dergilerden Journal of Nutrition’un Haziran 2003 sayısında yayınladı. Bu çalışma ile elde edilen bulgular , likopen zengini en önemli besin olan domates ürünlerinin yüksek miktarlarda tüketiminin, kadınlarda kalp ve damar sağlığını koruyup güçlendirdiğini gösteriyor. Likopen tüketimindeki artış ve kan likopen seviyesinde fazlalaşma ile aterosikleroz ile ilişkili koroner kalp hastalığı sıklığında azalma arasında güçlü, güvenli ve anlamlı bir ilişki var. Benzer bulgulara başka çalışmalarda da ulaşılmış, Avrupa Antioksidan Çalışması’nda (1997) da aynı sonuçlar alınmıştır. Menopoz dönemi ile birlikte görülme riski artan koroner kalp hastalığından korunmada, kadınların likopenden yararlanabileceğinden kuşku duyulmamaktadır.
  • 3. Likopen kadın cildine dost bir karotenoiddir.Cilt yaşlanmasının en önemli sorumlusu güneş ışınlarıdır. Güneşe bağlı cilt değişimleri “foto yaşlanma” olarak tanımlanır. Foto yaşlanmanın nedeni güneşteki UVA ve UVB ışınlardır. Uzun süreli ve kontrolsüz –korunmasız- olarak bu ışınlara maruz kalmak; deride kuruma, incelme ve kırışmalara yol açar. Likopen, yağlı cilt dokusunda birikebilen güçlü bir antioksidandır. Bu güçlü antioksidanın cilt dokusundaki yoğunluğu arttıkça, güneş ışınlarının oluşturabileceği serbest radikal bazlı hasarlar ve cilt yaşlanması da azalmaktadır.
    Likopenin kadın cildi üzerindeki yararları sadece koruma ile de sınırlı değildir. Likopen ciltte doğal esmerleşme –bronzlaşma sağlayan, cilde hafif bir koyuluk ile birlikte gerginlik, parlaklık ve canlılık veren bir pigmenttir. Cildin doğal esmerleştiricisi ve bronzlaştırıcısı melanin pigmentinin etkisi, likopen ile güçlenmektedir.

4.Damarları korur!

Likopen sadece kadınlar için değil, erkekler için de önemli bir damar dostudur. Avrupa Antioksidanlar Çalışması’nda (EURAMIC) likopen bakımından zengin bir beslenme tarzının, erkekleri koroner kalp hastalıkları (infaktüs, ritim bozuklukları) ve beyin damar hasarlarından (inmeler, bellek sorunları) koruyabileceğini göstermektedir. Likopen, oksidasyona uğramış zararlı kolesterolün damar duvarında birikmesine ve damar tıkayıcı yağlı plaklar oluşturmasına engel olmaktadır.

Hastalıklara Karşı Likopen!

Likopen, insan vücudunda bazı hastalıklara karşı savaşan güçlü bir antioksidandır. Likopenin insan vücudunu birçok hastalıktan koruyacağı ve riskleri azaltabileceği biliniyor.

Bu değerli antioksidana her mevsim güvenilir şekilde ulaşmak için Tat Domates Ürünleri’ni tercih edebilirsiniz. Çünkü Tat Domates Ürünlerinin leziz domatesleri; mevsiminde, en güvenilir topraklarda üretilip raflarda yerini almaktadır. Pratik, ekonomik, doğal ve katkısız likopen kaynaklarınız hemen yanınızda.

Likopenin Yan Etkisi Var Mıdır?

Likopene karşı önlem alınmasını gerektiren hiçbir bulgu yoktur. Ancak sodyum alımına dikkat etmemizi gerektiren bir hastalığınız varsa, domatesli hazır gıdaların bol miktarlarda sodyum içerdiğini göz önünde bulundurmanız gerekir.

tat’ın lezzet dünyasıkeşfedilecek bilgilerle dolu… Hemen Keşfet