İnsan Kaynakları

İşveren Markası projesini 2018 yılında gerçekleştirdiği lansmanla tüm çalışanlarına duyuran Tat Gıda, 2019 yılında “İşin Özü İnsan” işveren markası kapsamında insan kaynağının etkin yönetimi ve gelecekte de sürdürülebilir rekabet etmesini sağlayacak sistem ve süreçlerin hayata geçirilmesi kapsamında yoğun ve etkili bir yıl geçirmiştir. Bu doğrultuda çalışanların yönetimine ilişkin tüm sistem ve süreçler entegre bir şekilde yönetilmektedir. Farklı coğrafyalarda ve gıda alanlarında faaliyet gösteren işletmelerimizde, kültür de çeşitlilik göstermektedir. Bu kültür çeşitliliğini bir güce dönüştürmek amacıyla çeşitli konularda ortak proje çalışmalarına ağırlık verilmektedir. Bu sayede bir çalışan farklı bir işletmede göreve başlasa da rotasyon ve projelerle diğer alanlarda kendini geliştirme olanağı bulmaktadır. Tat Gıda, çalışanlarına süt ve konserve gibi farklı gıda alanlarında kariyer gelişimi sunabilen bir şirkettir. Tat Gıda’da geleceğin liderlerini belirlemek ve yetiştirmek amacıyla potansiyel tespit süreci yürütülürken, yönetim kadrolarının yedekleme planları yapılmaktadır. Bu pozisyonlara aday olarak görülen çalışanlar için İnsan Kaynakları tarafından özel gelişim planları hazırlanmaktadır.

Çalışmalarımız Ödüllendirildi

  • 2019 yılında 11. Peryön İnsana Değer Ödülleri Fark Yaratan Uygulamalar Ödülleri’nde ‘’İşveren Markası ve Çalışan Bağlılığı’’ kategorisinde Tat Gıda 2’nci oldu.
  • İşveren Markası ve Çalışan bağlılığı kapsamında 2019 yılında gerçekleştirilen yeni uygulamalar Peryön Akdeniz 1. İnsan Yönetimi Zirvesi’nde, “İşveren Markası İyi Uygulama Örnekleri” başlıklı panelinde en iyi insan yönetimi uygulamaları arasında paylaşıldı.
  • Tat Gıda, Universum İdeal İşveren Markaları 2019 araştırmasında 10 basamak yukarı çıkarak 124’üncü sırada yer aldı.
  • Yetenek Fabrikası uzun dönem staj programı ilk yılında Toptalent’ın düzenlediği Top 100 Talent Program 2019’da 42. Sırada yer aldı.